Architektoniczny hit sezonu

Terazzo jako materiał znany i ceniony funkcjonuje w architekturze już od starożytności. Przez kilka ostatnich lat był to jednak motyw zapomniany, którego nieco unikano w stylizacjach wnętrz. W tym roku przeżywa on ponowny renesans co jest związane z powrotem do klasyki i wskrzeszeniem mody na delikatne motywy zamiast krzykliwych wyrazistych form dekoracyjnych. Jeśli interesuje Cię więcej szczegółów dotyczących terrazzo i jego zastosowania w wystroju wnętrz ten artykuł jest dla Ciebie.

Terrazzo w budownictwie

Terrazzo inaczej znane jako lastryko w ostatnim czasie chętnie używa się do dekorowania podłóg, ścian, kolumn lub elewacji. Motyw ten używany jest zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i w budynkach związanych z handlem czy usługami. Motywy terrazzo znajdziemy więc często nie tylko w domach, ale też urzędach, centrach medycznych czy szkołach.

Sam materiał tworzony jest przez mieszanie ze sobą wody, grysu, betonu i kolorowych barwników. Często jest następnie szlifowany by nadać połysk i zapewnić wysokie walory estetyczne. Obecnie dostępne też już gotowe płytki terrazzo, nie trzeba więc już przygotowywać materiału, lecz można od razu wykorzystać go w gotowej formie. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia pokrycie np. ścian czy kolumn.

Terrazzo grafiki na ścianę czyli modna odskocznia w klasykę

Oprócz stosowania lastryko jako materiału budowlanego często jest też używany sam motyw w stylu terrazzo design czyli zamknięte w ramie obrazu przedstawienie struktury terrazo. Tego typu grafika uzyskiwana jest poprzez druk na płótnie.

Na bawełnianym materiale nadrukowuje się za pomocą drukarki z lateksowym tuszem właśnie strukturę terrazzo – https://wallcolors.pl/183-terrazzo . Następnie naciąga się tak wydrukowany obraz na drewniany stelaż i oprawia w ramy. Od klienta zależy charakter ramki oraz to czy obraz oprawiony zostanie w szybkę. Różne są też dostępne odcienie grafik oraz ich rozmiary, które dostosować należy do stylu w jakim utrzymane są nasze wnętrza.