Historia zegara klapkowego

Zegar klapkowy https://sklep.gkpge.pl/Zegar-klapkowy-auto-flip-CR-1131-red został wynaleziony i opatentowany w Nowym Yorku na początku wieku XX. Początkowo była to czarna skrzynka z czarnymi klapkami, na których narysowane były pismem technicznym białe cyfry.
Zegary klapkowe starego typu działały na zasadzie specjalnej sprężyny, która uruchamiała zmieniające się klapki. Dzisiaj zegary tego typu są trochę unowocześnione i nadal znane, ale jednak używa się ich już coraz rzadziej.

Czy jest to zabytek retro?

Można by tak powiedzieć i dlatego niektóre osoby, urządzające swoje wnętrze w stylu retro nie zapominają o umieszczeniu w sypialni czy salonie zegarów typu klapkowego. Zegar klapkowy doskonale nadaje się do wnętrz, które łączą w sobie styl klasyczny ze stylem retro.
Ponadto zegar klapkowy podaje czas wyraźnie, cyfry widoczne są z daleka i ten fakt też jest jego główną zaletą.

Unowocześniony mechanizm

Działanie zegara klapkowego możemy spotkać również na dworcach czy lotniskach. W ten sam sposób działają tablice informujące o przyjazdach czy przylotach. Z czasem dany mechanizm trochę unowocześniono i sprężynę zamieniono specjalnym krokowym, elektrycznym silnikiem. Silniki są bardziej wytrzymałe niż sprężyny, przez co zegary klapkowe dzisiaj są trwalsze ale ich wygląd niczym nie odbiega od zegarów sprzed lat.
Ponadto niektóre z nich mają wbudowaną funkcję budzika. Takie z kolei zegary są bardzo cenione w sypialniach. Pokazują wyraźnie czas, niektóre cyfry nawet są fluorescencyjne a do tego jeszcze mają wbudowany budzik. Z tego też powodu zegar klapkowy wciąż ma wielu zwolenników.