Jak wybrać kuwetę dla kota?

Wybór kuwety dla kota powinien być dobrze przemyślany. Jest to miejsce, w którym zwierzę załatwia swoje potrzeby i musi być dla niego komfortowe, a zarazem łatwe do czyszczenia dla właściciela. Podpowiadamy jak dobrać kuwetę do potrzeb kota.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kuwety?

Rozmiar

kuweta dla kota

Wielkość kuwety należy dopasować do rasy, wieku oraz gabarytów danego kota. Duże zwięrzeta nie będą czuły się dobrze załatwiając swoje potrzeby w zbyt ciasnej kociej toalecie. Warto zauważyć ze starsze koty powinny korzystać z kuwet nie wymagających wskakiwania. W przypadku posiadania większej ilości tych zwierząt należy zakupić dużą kuwetę bądź nabyć dwie.

Materiał

Największa popularnością cieszą się kuwety wykonane z plastiku, które można nabyć za niewielką cenę. Należy je jednak często wymieniać, ponieważ nie są zbyt odporne na zabrudzenia, zarysowania oraz działalność drobnoustrojów. Innym dostępnym na rynku rodzajem są kuwety ceramiczne. Charakteryzują się one łatwością dezynfekcji i mycia oraz estetycznym wyglądem. Są jednak znacznie droższe od swoich plastikowych odpowiedników.

Kuweta – gdzie ustawić i jak sprzątać?

Kuweta powinna zostać ustawiona w miejscu spokojnym, gdzie nie występuje nadmiar nowych zapachów. Z oczywistych względów nie należy jej stawiać w pobliżu misek z jedzeniem dla kota. Zaleca się czyszczenie kuwet jak najczęściej, w miarę możliwości powinno się usuwać zabrudzoną część żwirku po załatwieniu się kota i wsypywać na jego miejsce nowy. Jeśli chodzi o gruntowne mycie, powinno się to robić przynajmniej raz na miesiąc. Takie czyszczenie powinno obejmować dezynfekcji i dokładne, całościowe mycie.