Karnisze potrafią w kilka chwil całkowicie odmienić aranżację wnętrza

stylowe karnisze sufitowePiękne i stylowe karnisze, na których wiszą wspaniałe, zwiewne firanki oraz zjawiskowe zasłony stanowią jedną z najprostszych, a zarazem najbardziej efektownych dekoracji okiennych. Zasłony potrafią w kilka sekund odmienić całą aranżację salonu czy sypialni. Odpowiednio dobrany kolor może nie tylko nadać salonowi szyku, ale również nieco go stonować, kiedy reszta dodatków jest w mocniejszych odcieniach.

Karnisze ścienne

karnisz wiszący w salonieKarnisze mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów: drewna, plastiku lub metalu i mogą przyjmować bardzo różne formy dekoracyjne. Wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje karniszy: montowane do sufitu i ścienne.

Karnisze ścienne montowane są do ściany w taki sposób, aby drążek znajdował się nieco wyżej niż rama okienna. Taki rodzaj karnisza doskonale sprawdza się w wysokich pomieszczeniach i pozwala on na zastosowanie bardzo różnych rodzajów mocowań zasłon, jak np. modnych i bardzo efektownych szelek lub sztancowań. Nowoczesne karnisze Mardom ścienne fantastycznie sprawdzają się w przypadku wnętrz bardzo klasycznych oraz eklektycznych.

Karnisze sufitowe

Karnisze sufitowe najczęściej stosowane są w przypadku, kiedy nadproże okna jest dość niskie. Wśród tego rodzaju karniszy można wyróżnić wsporniki sufitowe, na których montowany jest drążek wraz z nawleczoną lub przymocowaną zasłoną. Na rynku spotkać można także szyny, które pozwalają na zastosowanie jedynie tzw. żabek. Niewątpliwą zaletą szyny jest możliwość zawieszenia zasłony na całej wysokości pomieszczenia, co sprawia fantastyczne wrażenie i nadaje pomieszczeniu bardzo nowoczesnego i stylowego wyglądu. Takie rozwiązanie może być bardzo przydatne także w przypadkach, kiedy istnieje konieczność odgrodzenia jednej części pokoju od drugiej, np. strefy relaksu od sypialni w przypadku kawalerek. Jedynym minusem karniszy sufitowych może być niezbyt duża dekoracyjność samego karnisza.