Kiedy wybrać karnisz a kiedy szynę sufitową?

Wybór mocowania dekoracji okiennej powinien być podyktowany wysokością okna i wielkością pomieszczenia. Niski strop sprawi, że karnisz optycznie zmniejszy go jeszcze bardziej, natomiast przy wysokim, szyny sufitowe się nie sprawdzą, gdyż ciężko będzie wówczas ściągać z niej firany.

Zalety szyn sufitowych

Szyny sufitowe to bardzo popularne rozwiązanie, które z powodzeniem można wykorzystać we wnętrzu. Mają delikatniejszy niż przy karniszach wygląd. Szyny sprawdzą się m.in. w biurach i wszelkich salach konferencyjnych. Ich zaletą jest m.in. fakt, że mogą być stosowane do każdego kształtu okien.

szyna sufitowa idealna do firan

Szyny sufitowe do firan nie są tak dekoracyjne jak karnisze, ale mają inne zalety. Umożliwiają szybkie zawieszenie firan, a także wyglądają bardziej delikatnie od karniszy, a także łatwo wtapiają się one w tło. Zamontowanie szyn sufitowych umożliwia również doskonałe wyeksponowanie firan we wnętrzach mieszkalnych.

Nowatorskie szyny sufitowe do firan mają dużą gamę kolorystyczną. Mogą być białe, brązowe, czarne, szare, beżowe, czerwone, niebieskie, żółte, zielone i inne. Kolor szyny dobiera się do koloru ścian.

Szyny wyposażone są przeważnie w mechanizmy sznurkowe, które pozwalają na sprawne zasuwanie i rozsuwanie firan.
Najczęściej kupowane są aluminiowe szyny sufitowe do firan.

Karnisze- alternatywa dla szyn sufitowych

Karnisze sufitowe to rozwiązanie często goszczące w naszych domach. Powodem montażu karniszu na suficie zamiast na ścianie jest najczęściej kwestia dużych parapetów lub konstrukcji karton-gipsowych montowanych nad oknami. Karnisze montowane na suficie charakteryzują się tym że możemy zamontować je w dowolnej odległości od okna które chcemy zasłonić. Wsporniki sufitowe są równie łatwo montowane jak wsporniki ścienne, więc montaż tych karniszy nie powinien stanowić większego problemu.