Nowa moda w polskich domach – rolety wolnowiszące

rolety wolnowiszące w kuchniKażdy z nas czasem zasłania okna. Robimy to z różnych powodów. Nieraz chodzi o prywatność, której nie ma, jeśli sąsiedzi czy też przechodnie mogą zaglądać do naszego mieszkania. Czasem natomiast okna zasłania się po to, aby ochronić się przed promieniami słonecznymi. Tak czy inaczej, najlepiej do zasłaniania okien nadają się zdecydowanie rolety.

Rolety wolnowiszące następstwem żaluzji

Wydaje się, że rolety można uznać za następstwo żaluzji. Obecnie już mało kto korzysta z żaluzji, a nawet jeśli to robi, są to zupełnie inne żaluzje niż kiedyś. Najczęściej spotykane w polskich domach są jednak zdecydowanie rolety wolnowiszące.

Wydaje się, że rolety tego typu mają zalety, których nie posiadają tradycyjne żaluzje. Po pierwsze chodzi o kwestię estetyki. Rolety same w sobie są ozdobą, nie tylko pełnią konkretną, praktyczną funkcję. Jeśli natomiast chodzi o żaluzje, przeważnie miały one jedynie jasno określone zadanie zasłonięcia okna, jednak nie były ozdobą. Ludzie najczęściej zakrywali je firankami oraz zasłonami. W przypadku rolet wolnowiszących nie są już potrzebne ani firanki ani zasłony. Nie pełnią one bowiem żadnej praktycznej funkcji i w zasadzie jedynie niepotrzebnie zajmują miejsce, kiedy na oknie zamontowane są rolety wolnowiszące.

Czy jednak brak firanek i zasłon to rzeczywiście zaleta? Wydaje się, że jak najbardziej, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Firanki i zasłony zabierają bowiem czasem całkiem dużo przestrzeni. Poza tym, generują one pewne obowiązki, takie jak regularne pranie, czy też maglowanie. Jeśli chodzi o rolety, wystarczy je raz na czas umyć i po problemie. Warto podkreślić, że również montaż rolet wolnowiszących jest niezwykle wręcz prosty.

Rolety do wyboru

Jak się okazuje, decydując się na rolety wolnowiszące trzeba się jeszcze zdecydować jakie mają być konkretnie, gdyż ich różnorodność jest całkiem spora. Przede wszystkim chodzi o wybór materiału, gdyż to w największym stopniu właśnie materiał decyduje o tym ile światła przepuszczają rolety. Warto więc zastanowić się, czy potrzebne są rolety, które gwarantują w pomieszczeniu całkowitą ciemność, czy jednak pożądane są takie, które przepuszczają przynajmniej odrobinę światła słonecznego.