Rodzaj światła i jego źródło – wybór oświetlenia do sypialni

Oświetlenie do sypialni powinno dobrze oświetlać wnętrze i tworzyć przytulny, romantyczny klimat. Jak uzyskać te dwa efekty i czym się kierować przy wyborze lampy sypialnianej? Warto zwrócić uwagę na barwę i postawić na kilka źródeł światła.

Rodzaj światła

Sypialnia jest miejscem wyciszenia i relaksu. Urządzona w klasycznym stylu potrzebuje światła miękkiego o ciepłej barwie (2700-3500 K). Tego typu oświetlenie jest przyjemne dla oka, uspokaja i odpręża. Jeśli w pokoju sypialnianym dominuje nowoczesny design, szarości i metal, to warto dopasować do niego światło białe chłodne (4000-5000 K). Idealne wypośrodkowanie dla chłodnego koloru ścian i dodatków w ciepłej kolorystyce znajdziemy, wybierając jednostkę temperatury barwowej w przedziale 3500-4000 K.

Rodzaje oświetlenia

Planując zakup lampy do sypialni (www), warto mieć na uwadze, aby w pomieszczeniu było kilka źródeł światła. Sama lampa podłogowa nie wystarczy, by oświetlić całe wnętrze, zaś żyrandol z wieloma żarówkami nie stworzy przytulnego klimatu w naszej alkowie. Wyróżnia się trzy typy oświetlenia:

  • oświetlenie ogólne – równomiernie oświetla cały pokój, nie uwzględniając konkretnych miejsc. W tej roli sprawdzą się wszelkiego rodzaju żyrandole i lampy sufitowe. Warto pomyśleć o wygodnym rozmieszczeniu włącznika w pobliżu łóżka, by móc zgasić lub zapalić światło bez konieczności wstawania.
  • oświetlenie miejscowe – potrzebne do oświetlenia konkretnych miejsc, idealnie uzupełnia oświetlenie ogólne. Zazwyczaj umiejscowione jest w okolicach łóżka, by umożliwić swobodne czytanie bez nadmiernego wytężania wzroku. Jako lampa sypialniana dobrym wyborem będzie kinkiet lub lampka na stoliku nocnym.
  • oświetlenie dekoracyjne – idealne do stworzenia klimatu w sypialni. Delikatnie rozproszone światło dadzą nam lampy papierowe bądź zwykłe lampy z funkcją regulacji natężenia światła.