Cechy lampy wyładowczej

Lampy wyładowcze cały czas są chętnie stosowanie w oświetleniu przemysłowym. Jest to związanie z dobrą jakością oddawania barw i skutecznością świetlną. Dzięki temu pracownicy obiektu mają nieograniczone pole widzenia. Czym jest taka lampa? Jakie cechy posiada? 

Lampy wyładowcze

Najprościej rzecz ujmując, są ro źródła światła, w których promieniowane widzialne jest tworzone na bazie wyładować elektrycznych w:

  • gazie,
  • parze metalu lub
  • mieszaninie kilku gazów lub par. 

Gazami w tym przypadku są zazwyczaj neon, azot, hel, dwutlenek węgla, czy też ksenon (wtedy jest to lampa gazowa). Jeśli chodzi o lampę wyładowczą, bazuje ona na parze metalu. Światło pochodzi tutaj ze wzbudzenia do świecenia atomów par metali.

Cechy lampy wyładowczej

Popularną odmianą takiej lampy jest model halogenkowy, który odznacza się wytwarzaniem promieniowania widzialnego za pomocą pobudzenia mieszaniny par metalu i produktów rozkład halogenków. Są to związki chlorowców z metalami takimi jak ind, cez, cyna, sód, tal, tul, holm, czy skand. Plusem jest bardzo dobre uzyskanie pożądanej temperatury barwowej światła i właściwości oddania barw. Najważniejszym elementem lampy halogenkowej jest jarznik, który wykonuje się np. z kwarcu. W ceramicznych jarznikach osiągane są wysokie temperatury i wysokie ciśnienie. 

Lampy wyładowcze znajdują zastosowanie w wielu obiektach przemysłowych. Podczas doboru zwróćmy uwagę na najlepszą jakość i solidne wykonanie, dzięki czemu lampa posłuży w firmie przez bardzo długi czas, bez ryzyka awarii.