Czym są plafony i jak można je wykorzystać w domu?

Plafony to specyficzne lampy wiszące, które w całości przylegają do sufitu. Ich popularność stale wzrasta i coraz częściej można je spotkać w nowoczesnych mieszkaniach i domach. Mogą znaleźć zastosowanie w niemal każdym pokoju, gdzie zapewniają odpowiednią ilość światła. Jakie są zalety plafonów i w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?  

Zalety plafonów 

Plafon dzięki płaskiemu przytwierdzeniu do powierzchni ściany zajmuje znacznie mniej miejsca niż kinkiet. Daje jednak taką samą ilość światła. Dla wielu prosty kształt plafonu nadaje mu znacznie nowocześniejszy wygląd. Lampa jest bardzo prosta do zamontowania. Plafony bardzo estetycznie rozpraszają światło w obrębie całego pokoju, co nadaje pomieszczeniom bardzo specyficznego klimatu. 

plafon

W jakich pokojach sprawdza się plafon?  

Plafony są bardzo wszechstronnymi lampami, które komponują się dobrze z nowoczesnymi wnętrzami. Najlepiej montować je w takich pokojach jak:

  • łazienki 
  • salony
  • przedpokoje 
  • sypialnie

W przypadku tej ostatniej dużą zaletą jest ograniczone światło, jaką daje lampa. Dzięki temu można się bez problemu zdrzemnąć bez konieczności podchodzenia do wyłącznika. Plafon świetnie kombinuje się z białymi czy niebieskimi wnętrzami łazienki. Można je umieszczać na ścianach, gdzie idealnie dopasują się do nowoczesnego salonu. Ograniczona liczba światła świetnie sprawdza się w przedpokojach, które wystarczy do ubrania butów lub zabrania kurtki. Z plafonów często korzystają również restaurację, hotele i inne miejsca przyjmujące klientów i gości. Mogą stworzyć one bardzo specyficzną atmosferę, kiedy bardziej od mocnego światła liczy się klimat wnętrza.