Dmuchawa do liści – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jednym z najważniejszych narzędzi ogrodowych jest odkurzacz ogrodowy lub dmuchawa – narzędzie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, ponieważ stanowi niezastąpioną pomoc w sprzątaniu podwórka. Dzięki niemu można szybko i bez wysiłku uporać się z trawą, małymi gałęziami, opadłymi liśćmi i innymi niezbędnymi odpadami. 

Typy dmuchaw

dmuchawa do liści

Dmuchawa jest prostym narzędziem ogrodniczym, a wybór odpowiedniej nie jest trudnym zadaniem. Narzędzie jest bezpieczne w użyciu i łatwe w obsłudze.

Standardowa dmuchawa usuwa drobne śmieci, liście, nadaje się do czyszczenia podwórek, chodników, podjazdów, a zimą pracownicy komunalni radzą sobie z usuwaniem lodu z dachów.

Odkurzacz z dmuchawą jest w stanie wykonać te same zadania związane z czyszczeniem przyległych powierzchni, ale jest wyposażony w funkcję ssania oraz zestaw do zbierania odpadów: worek i dysze.

Cechy dmuchawy do liści

Objętość powietrza przemieszczanego przez dmuchawę jest wyrażana w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Każda dmuchawa do liści jest wyposażona w turbinę, która przemieszcza powietrze z określoną prędkością i objętością. Stosunek tych dwóch wartości określa, jakie zadanie jest w stanie wykonać narzędzie. Wydajność dmuchawy bezpośrednio decyduje o tym, jak dużo zanieczyszczeń jest ona w stanie przemieścić.

Prędkość powietrza z turbiny jest mierzona w metrach na sekundę (m/s). Duża prędkość powietrza pozwala liściom przemieszczać się na większą odległość, dzięki czemu można oczyścić większą powierzchnię w krótszym czasie.

Ponadto duże prędkości powietrza pomagają przemieszczać przedmioty i gruz o większej masie, wypierając nawet zbite odpady. Dmuchawa o dużej prędkości powietrza może przemieszczać mokre liście, śnieg, lód, połamane gałęzie drzew, a nawet małe kamienie.