Doniczki ozdobne – jak je odpowiednio dobrać?

Nie da się ukryć, że z pewnością nie wyobrażamy sobie domu, w którym brakuje przepięknych kwiatów. To właśnie one sprawiają, że nasze wnętrze prezentuje się niezwykle przytulnie i co najważniejsze pięknie wygląda. Oczywiście rośliny w domu spełniają o wiele więcej funkcji. To właśnie one produkują tlen i to właśnie one odpowiadają za to, że możemy cieszyć się niezwykle świeżym powietrzem. Oczywiście muszą one znaleźć się w odpowiednich doniczkach. Tak więc jak dobierać donice ozdobne?

Donice ozdobne i ich rozmiary

Doniczki ozdobne występują na rynku obecnie w różnych rozmiarach i kształtach. Oczywiście naszym zadaniem jest ich odpowiednie dobranie pod kątem obu tych parametrów. Zwykle wybieramy je tak, by rośliny, które się w nich znajdą miały zapewnione swobodne warunki do wzrostu i rozwijania się. Niemniej jednak jeszcze zanim zdecydujemy się na konkretne rośliny, powinniśmy dopasować rozmiar doniczek ozdobnych do możliwości przestrzennych, jakie daje nam nasze wnętrze. Tak więc:

  • małe i dość ciasne przestrzenie, które nie są dość ustawne, nie powinny być ozdobione donicami o pokaźnych rozmiarach i wymyślnych formach. O wiele lepiej sprawdzą się proste doniczki ozdobne o geometrycznych kształtach.
  • duże i przestronne pomieszczenia, pozwalają nam na puszczenie wodzy fantazji i zdecydowanie się na doniczki ozdobne o pokaźnych rozmiarach i nieoczywistych kształtach.

doniczki ozdobne w odcieniach szarości

Doniczki ozdobne a aranżacja wnętrza

Doniczki ozdobne muszą zostać również dobrane idealnie do już istniejącej aranżacji wnętrza. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie dopasowanie ich kolorów, a także ewentualnych ozdób. W związku z tym do wnętrz minimalistycznych oczywiście polecane są proste donice w kolorze białym lub czarnym, zaś do wnętrz typu boho można pokusić się o nietuzinkowe rozwiązania i wybrać np. donice oplecione grubym sznurem lub wiklinowe. Oczywiście wnętrza w stylu glamour powinny dopasować modele niezwykle połyskujące i ozdobione dodatkowymi cyrkoniami czy też innymi błyskotkami, by podkreślić luksus i klimat.