Jak dobrać lampę wiszącą do rodzaju pomieszczenia?

Lampy wiszące to bardzo dobry pomysł na elementy oświetleniowe w całym domu. Zależnie od przeznaczenia konkretnych pomieszczeń, można wybrać taki model lamp, by były nie tylko ozdobą, ale też zwiększały funkcjonalność tych przestrzeni. Jak więc dobrać lampy, by nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu?

Lampy wiszące do kuchni i łazienki

Zarówno kuchnia, jak i łazienka, to pomieszczenia intensywnie użytkowane, które wykańcza się przede wszystkim z myślą o funkcjonalności. Dlatego również i lampy wiszące w takich przestrzeniach powinny być dobrane w przemyślany sposób, by nie przeszkadzały przykładowo podczas gotowania w kuchni. W tym przypadku najlepiej też wybrać abażury z materiałów, które się łatwo i szybko czyści, ponieważ w kuchni na lampach osiada tłuszcz i inne zabrudzenia. Z kolei w przypadku łazienek warto pamiętać, że w pomieszczeniach tych panują inne warunki niż w pozostałej części domu. Dlatego do łazienek powinno się wybrać lampy wiszące:

  • z materiałów odpornych na działanie wilgoci i wyższych temperatur,
  • z całkowicie osłoniętą żarówką,
  • na krótszej nóżce.

Lampy wiszące do salonu i sypialni

W pokoju dziennym lub sypialni najczęściej jest więcej miejsca na aranżację oświetlenia i jeżeli tylko przestrzeń na to pozwala, to można zamontować dowolny rodzaj lampy wiszącej. Można wówczas wybrać przykładowo rozłożyste, bogato zdobione żyrandole, do pomieszczeń urządzonych w stylu royal. Inną propozycją na wiszącą lampę może być stonowany zestaw do sypialny, składający się z trzech wiszących lamp z nastrojowym światłem.