Jak dobrać osłonki na doniczki?

Nie można zaprzeczyć, iż osłonki na doniczki dodają pomieszczeniom oryginalnego wyglądu. Warto brać pod uwagę takiego typu ozdoby, ponieważ to one odpowiedzialne są za stylowy szyk, nierzadko stanowią kropkę nad i w aranżacjach wnętrz, ogrodów czy balkonów. Rośliny doniczkowe od zawsze są modne – nie inaczej jest obecnie. Warto dbać o ich wygląd i modne osłonki – ceramiczne, metalowe czy betonowe. Przede wszystkim powinny to być osłony na doniczki na wymiar, co pozwoli na dopasowanie do roślin, ale również do wielkości pomieszczenia. 

Jakie powinny być osłonki na doniczki, żeby spełniały powierzone im funkcje?

Podczas dobierania osłonek na doniczki (https://gornapolka.com/kp/oslony-donic/) trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale też na wymiary. Zawsze winny być one wyższe od doniczek o parę centymetrów. Ma to ogromne znaczenie, gdyż osłonki na doniczki nie mają dziurek na dnie, które odprowadziły by nadmierne ilości wody z rośliny. Jeżeli zatem doniczka będzie dotykać dna osłonki woda, mimo otworów w jej dnie nie będzie mieć odpowiedniego odpływu. Jeżeli dobierzemy odpowiednią średnicę osłonek do doniczek, ale wyższe od nich, umieszczone w nich doniczki nie będą sięgały dna i woda będzie miała szansę odpływać. Warto co pewien czas poddawać sprawdzeniu, czy nie zgromadziło się jej tam nazbyt dużo. W chwili, kiedy osłonki na doniczki mają nietypowe formy i trudno jest je dobrać, możemy na ich spodzie umieścić drenaż i ustawić na nim doniczkę. Jest to zabezpieczenie dla roślin przed gniciem systemu korzeniowego, co zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju. Lepiej nie sadzić w sposób bezpośredni kwiatów w osłonkach, chyba iż wywiercimy na dnie odpowiednie otwory. Przystosowana w ten sposób osłonka, może bez problemu spełniać rolę doniczki.osłony na doniczki

Osłonki na doniczki, a rośliny doniczkowe

Wiele osób obawia się o odpowiednie warunki uprawy roślin w doniczkach w osłonkach, które pozbawione są otworów w dnie. Część spośród roślin, jak chociażby storczyki, które co pewien czas lubią być przelewane, świetnie poradzi sobie nawet będąc w osłonce w sposób bezpośredni. Dla innej roślinności trzeba przygotować delikatnie mniejszą doniczkę wykonaną z tworzywa sztucznego, którą będzie można przekładać swobodnie do dopasowanych osłonek, nie ingerując w kwiaty. Doniczki z posadzonymi w nich roślinami, mogą być także przenoszone zależnie od panujących warunków atmosferycznych. Rośliny, które dobrze się czują latem na balkonie czy tarasie, zimą i jesienią mogą stanowić ozdobę ustawione w mieszkaniu czy domu.