Jak wybrać dobrą działkę budowlaną?

Każdy inwestor doskonale wie, że budowanie domu poprzedzone jest wielotygodniowym wybieraniem odpowiedniej działki budowlanej. Musi charakteryzować się ona naprawdę wieloma zaletami, aby możliwe było wybranie właśnie jej. Co zatem trzeba wiedzieć o działkach pod budowę domu?

Jaka lokalizacja?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas szukania odpowiedniej działki pod budowę domu, jest jej lokalizacja. Aspekt ten dzieli się na dwie cechy. Po pierwsze na dojazd do działki. Nie może to być działka, do której nie ma dobrego dojazdu, czyli nie ma do niej odpowiedniej jakości drogi. Musi być dobrze utwardzona, a także w dość niewielkiej odległości od miasta.

Jaka lokalizacja domów na wąską działkę?

Wpływać to będzie rzecz jasna na bliskość do komunikacji miejskiej, która jak wiadomo, dla wielu osób jest podstawą w codziennym poruszaniu się do pracy i z powrotem. Drugim aspektem lokalizacji jest to, co znajduje się w pobliżu działki. Oczywiście nie mogą to być miejsca o dużym zagęszczeniu ludzi. Z tego powodu odradza się działki przy klubach, restauracjach, stadionach piłkarskich, a nawet kościołach.

Jaki kształt działki?

Nie mniej ważne od lokalizacji działki, jest to, jakiego jest ona kształtu. Oczywiście idealna działa to kwadrat, ewentualnie prostokąt, o dość proporcjonalnych granicach.

Czasem jednak zdarza się działka wąska, co również w wielu przypadkach może być wykorzystane jako olbrzymia zaleta. Z jakiego powodu? Po pierwsze wąskie działki są znacznie tańsze, co sprawia, że kupując taką można albo zaoszczędzić, albo też kupić taniej działkę w bardzo atrakcyjnej okolicy.

Wiele osób obawia się tego, że wąska działka jest zupełnie niefunkcjonalna i trudno będzie na niej wybudować odpowiednio wygodny dom. Nic podobnego, ponieważ projekty domów na wąską działkę zachwycają często innowacyjnymi, bardzo kreatywnymi rozwiązaniami. Oczywiście domy na szerokiej działce są prostsze w budowie, lecz nie da się ukryć, dość nudne i oklepane. Wszystko to sprawia, że kształt działki jest znacznie mniejszym kłopotem, niż jej lokalizacja.