Jak wybrać dobre nasiona warzyw gruntowych?

Przygotowując się do sezonu związanego z sadzeniem warzyw, warto zaopatrzyć się w nasiona ze sprawdzonego źródła, gdyż ich jakość wpłynie na cały proces kiełkowania i wzrostu całej rośliny. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nasion?

Podczas zakupu nasion, koniecznie należy zwrócić uwagę na miejsce ich zakupu. Warto wybrać nasiona warzyw sklep internetowy sprawdzony, w którym można nabyć odpowiednio zapakowane i zaopatrzone w etykiety nasiona. Koniecznie należy sprawdzić datę ważności znajdującą się na opakowaniu. Warto także szukać odmian, które dopasują się do lokalnych możliwości upraw. Na rynku dostępne są także nasiona warzyw, które są odporne na choroby i działanie szkodników. Najczęściej występują nasionka zaprawiane, które chronią rośliny na etapie kiełkowania przed patogenami. Oczywiście warto także kupować rośliny z polskich upraw, które są wychodowane w naszym klimacie. Dzięki temu istnieje większa pewność, że rośliny dadzą oczekiwane plony. Rośliny, których nasiona przechowywane były na mrozie czy sprzedawane były na wagę, mogą w ogóle nie wykiełkować ze względu na ich nadmierne przesuszenie. 

nasiona warzyw gruntowych

Ile nasion kupować?

Przed zakupem nasion, warto zastanowić się ile areału mamy do zasiania. Nie ma potrzeby kupować zbyt dużej ilości na raz, ze względu na to, że dobrze jest co roku mieć świeże nasiona warzyw. Z upływem czasu tracą one siłę i zdolność do kiełkowania. Jeśli jednak niewielka ilość pozostanie, należy odpowiednio zabezpieczyć ją w oryginalnym opakowaniu przed wilgocią i promieniami słonecznymi.