Jaki materiał będzie najlepszy w przypadku wyboru stołu do jadalni?

Jadalnia to często serce domu, dlatego też powinno się zadbać o to, by była ona urządzona w sposób stylowy i nowoczesny, a jej najważniejszym elementem jest stół. Jak wybrać stół do jadalni w sposób taki, by materiał, z którego jest wykonany, najbardziej odpowiadał potrzebom domowników?

Rozmiar i inne podstawowe kryteria wyboru stołu

Dokonując wyboru, ważne jest, by wybrać taki mebel, który będzie charakteryzował się odpowiednimi rozmiarami i pozwoli na komfortowe spożycie przy nim posiłku, jednocześnie będąc odpowiednim dla danego pomieszczenia. 

Wybierając go, powinno się przestrzegać zasady, że jedna osoba powinna mieć do dyspozycji co najmniej 60cm blatu, chociaż wskazane jest więcej. Kiedy woli się posiadać w domu więcej przestrzeni, a rodzina nie jest liczna, należy kupić rozsuwany stół, który rozłoży się wtedy, gdy przybędą goście. Chociaż stół może mieć rozmaite kształty, najlepiej jest wybrać stół kwadratowy lub prostokątny.

Stoły do jadalni powinny być też wykonane z takiego materiału, aby osiągnięty został efekt spójności z pozostałą częścią mieszkania. Powinny one do niej pasować pod względem stylu, koloru, czy użytych materiałów.

Drewno – klasyka nie zawsze najlepsza

Wielką popularnością cieszą się wśród kupujących stoły z litego drewna, które posiadają tyle zalet, co wad.

Do ich zalet należy przede wszystkim duża wytrzymałość, a także prestiż samego drewna jako materiału. Wiele osób, które posiadają spore nakłady finansowe na urządzenie mieszkania, nie wyobraża sobie innego stołu, niż drewniany. Dodatkowo stoły drewniane mogą być też bogato zdobione, inspirując się meblami z odległych epok, czemu służą rzeźbienia.

Zastosowanie drewna to jednak także konieczność liczenia się z jego trudniejszą i czasochłonną pielęgnacją, gdyż wykonany z niego stół trzeba będzie przecierać woskiem, a do tego konieczne może być też stosowanie środka impregnującego drewno. Mebel taki trzeba też czyścić w ściśle określony sposób, konkretnymi środkami, gdyż przy nieumiejętnym myciu i przecieraniu go można spowodować jego uszkodzenia, w tym porysowanie.

Płyta drewnopochodna – dobra alternatywa dla drewna

Za dobrą alternatywę dla drewna uważa się między innymi płytę drewnopochodną, która jest wytrzymała, a do tego dzięki byciu pokrytą okleiną czy fornirem, może występować w wielu kolorach i mieć różne faktury – od zupełnie gładkich i bardzo błyszczących, po takie, które imitują różne naturalne materiały. Mebel z takiej płyty o wiele łatwiej jest myć i pielęgnować niż w przypadku takiego, który wyprodukowany jest z litego drewna.

Metal i szkło hartowane – elegancja, wytrzymałość i łatwe utrzymanie stołu w czystości

Bardzo popularne są też stoły, których podstawa wykonana jest z metalu, a blat – z hartowanego szkła. Dzięki użyciu tych materiałów stół będzie bardzo trwały i odporny na działanie wielu czynników, a do tego łatwo będzie utrzymać go w czystości i dezynfekować, nie musząc się jednocześnie aż tak przejmować odpowiednią pielęgnacją.

Wiedząc, jak wybrać stół do jadalni, którego materiał będzie dopasowany do potrzeb i oczekiwań, a także stylu mieszkania, o wiele łatwiej jest dokonać trafnego wyboru.