Jakie są rodzaje szafek licznikowych?

Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej bardzo wiele modeli szafek licznikowych, dlatego też warto dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne modele. Wiele osób uważa, że istnieje jedynie podział na system zabudowania i do wyboru są szafki natynkowe i podtynkowe.

Jakie są rodzaje szafek licznikowych?

Na rynku dostępne są szafki RP i RPC. Te pierwsze to nic innego jak popularne rozdzielnie bezpiecznikowe podtynkowe, a drugie to z kolei rozdzielnie bezpiecznikowe podtynkowe z czołówką ściąganą. W sprzedaży dostępne są również modele RL, czyli szafki licznikowe pomiarowe podtynkowe i NRP – rozdzielnie bezpiecznikowe natynkowe. NRL to z kolei szafka licznikowa pomiarowa natynkowa. Większość producentów oprócz wspomnianych symboli stosuje również dodatkowe oznakowanie. „Z” oznacza zamknięcie na zamek, „ZS” drzwi z zamkiem i szybą, a „P” oznacza rozdzielnie bez listw montażowych. Jeżeli nie ma dodatkowego oznaczenia, to szafka licznikowa (https://sklep.gkpge.pl/szafka-licznikowa-natynkowapodtynkowa-uniwersalna-1-licznikowa-3-fazowy-25-modulow-ip30-ru-25-p-z) występuje w wersji na zatrzask.

Jakie wymogi muszą być spełnione?

Wszystkie szafki licznikowe muszą oczywiście spełniać odpowiednie kryteria, które bardzo dokładnie są opisane w stosownych dyrektywach 72/23/EWG i 93/68/EW. Godne uwagi są jedynie te szafki licznikowe, które spełniają normy PN-EN 50298:2004 i EN 50298:1998. Aby uniknąć wszelkich problemów warto inwestować w produkty od renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się dobrą opinią i wieloma zadowolonymi użytkownikami. Uważać należy z kolei na aukcjach internetowych, gdzie sprzedawanych jest wiele tanich szafek, które pod względem wykonania pozostawiają wiele do życzenia.