Jakie są zalety żarówek oświetleniowych LED?

Żarówki reflektorowe LED z roku na rok znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i aktywnie zastępują na rynku przestarzałe reflektory żarowe, halogenowe, metalohalogenkowe i sodowe. Niska cena i liczne zalety naświetlaczy LED sprawiają, że są one liderami na rynku.

Główne zalety tego typu oprawy to:

Żarówki reflektorowe LED
  • Rentowność;
  • Niska waga;
  • Ogromny zasób pracy;
  • Odporność na wstrząsy i wibracje;
  • Praca w szerokim zakresie temperatur;
  • Niewrażliwy na wahania napięcia;
  • Duży asortyment;
  • Bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Minimalny pobór mocy – to jedna z głównych zalet diod LED, na 1 wat poboru mocy LED daje do 100 lm strumienia świetlnego, podczas gdy 1 wat żarówki halogenowej daje 15-22 lm, a żarówki żarowej około 10 lm.

Żarówki reflektorowe LED zużywają 10 razy mniej energii elektrycznej niż żarówki i 3 razy mniej niż świetlówki. Większym strumieniem świetlnym na 1 wat poboru mocy mogą pochwalić się tylko lampy sodowe, ale mają one nienaturalne widmo jarzenia, długi czas nagrzewania i wysoką cenę.

Należy również zaznaczyć, że diody LED i zasilacze posiadające reflektory LED są znacznie mniej narażone na awarie niż dławiki, EPRA, startery i lampy, co znacznie obniża koszty eksploatacji, a prosta konstrukcja pozwala na ich szybką naprawę.

Niewielki ciężar

Zasilacz i dioda LED są bardzo lekkie, dzięki czemu ich waga jest znacznie mniejsza w porównaniu z innymi typami naświetlaczy, co upraszcza instalację i zmniejsza ilość sprzętu montażowego oraz wymagania dotyczące powierzchni, do której naświetlacz ma być przymocowany.

Długa żywotność

Żarówki reflektorowe LED mają bardzo długą żywotność – nawet do 50.000 godzin pracy, co czyni je bardzo opłacalnymi, gdyż zakup reflektora LED to zakup na wiele lat. Należy zauważyć, że nowoczesne diody LED nie mają głównej wady wczesnych modeli – wypalenia kryształu w czasie, co gwarantuje jasną poświatę przez cały okres życia diody.