Lampy sufitowe: rodzaje, cechy i zalety

Szeroki wybór opraw oświetleniowych umożliwia łatwe i niedrogie zaaranżowanie komfortowego oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Jakość użytych materiałów, łatwość instalacji, efektywność energetyczna, trwałość i łatwość obsługi to ważne parametry wyboru. Wszystkie te zalety łączy w sobie lampa sufitowa.

Rodzaje oświetlenia sufitowego

Oświetlenie sufitowe jest dostępne w kilku podstawowych grupach: zawieszane, sufitowe i punktowe. Dwie pierwsze odmiany są często stosowane do oświetlania mieszkań i domów. Reflektory punktowe mają jednak szersze zastosowanie – są wybierane nie tylko do użytku domowego, ale także do oświetlania biur, sklepów, restauracji i obiektów przemysłowych. Dzięki zastosowaniu w oświetleniu diod LED reflektory punktowe stały się jeszcze bardziej popularne. Najlepiej samemu zapoznać się z bieżącymi ofertami na oświetlenie sufitowe na przykład tutaj.

Zakres stosowania i zalety oświetlenia punktowego

Oprócz centralnego oświetlenia sztucznego, reflektory sufitowe LED służą do strefowania i podświetlania mebli, obrazów lub innych przedmiotów znajdujących się we wnętrzu. Zaletą tych opraw jest to, że można je łączyć z innymi urządzeniami, takimi jak taśmy LED, żyrandole, reflektory i oprawy do oświetlania ścieżek. W zależności od funkcji reflektory punktowe mogą być:

    • Stałe – są instalowane w jednym miejscu i kierują światło w jednym, określonym wcześniej kierunku.
    • Obrotowe – posiadają funkcję obrotową, która umożliwia dostosowanie strumienia świetlnego do potrzeb użytkownika w danym momencie.

Oświetlenie punktowe LED jest powszechnie stosowane w pomieszczeniach o dowolnym przeznaczeniu, w tym w obiektach handlowych i rozrywkowych, biurowcach i urzędach. Decydując się na zakup lampy sufitowej, należy zwrócić uwagę nie tylko na cechy konstrukcyjne i wymiary. Należy również wziąć pod uwagę kąt strumienia świetlnego, natężenie, moc i barwę światła.