Na co zwrócić uwagę wybierając projekty domów parterowych?

Rzadko kto dysponuje działką, która jest idealna. Nie znaczy to jednak, że musimy zrezygnować z wymarzonego parterowego domu. Konieczne jest jednak dostosowanie projektu do warunków panujących na działce. Może jest to trudne, ale nie niemożliwe. Jak wybrać idealny dom na swoją nieidealną działkę?

Harmonijny i praktyczny dom

Wybierając projekty domów parterowych na działkę koniecznie należy dostosować go do wymogów, które panują na działce. Nie zawsze nasze działki są dokładnie takie, jak byśmy sobie tego życzyli, ale nie jest to powód, by rezygnować ze swoich marzeń. Wybór projektu domu jest trudniejszy, ale nie warto rezygnować z marzenia.

Na długą i wąską działkę sprawdzą się projekty domów parterowych w kształcie litery I. Wybierając dom, który nie ma okien z jednej strony można usytuować dom bliżej granicy działki. Jest to szansa na zaaranżowanie dodatkowego ogrodu czy placu zabaw dla dzieci.

Warto pamiętać, że projekty domów parterowych są bardzo różnorodne. Kształt litery U, L czy T daje ogromne możliwości dopasowania do naturalnych warunków działki.

Parterowy czy z poddaszem?

Wybierając projekt domu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiedni metraż domu, który będzie optymalny dla rodziny. Wybierając projekty domów parterowych bardzo często chcemy mieć dodatkową sypialnię, pokój gościnny czy gabinet do pracy. Jednocześnie zapominamy o tak ważnych pomieszczeniach jak spiżarnia, kotłownia oddzielona od części mieszkalnej domu czy garaż na dodatkowy samochód.

Zaletą domów parterowych jest możliwość powiększenia domu, gdy zajdzie taka potrzeba. Na niewielkiej działce można powiększyć dom w górę, na większej w parterze.

Budując dom warto pamiętać, że koszty utrzymania domu to w przeważającej części ogrzewanie. Duży metraż domu spowoduje, że koszty ogrzania domu mogą okazać się poważnym wyzwaniem dla domowego budżetu. Dom parterowy, który ma około 100 – 120 metrów to powierzchnia idealna dla rodziny 4 osobowej. Większy metraż to większe wydatki na utrzymanie domu.