Oświetlenie w salonie- jak je odpowiednio rozplanować?

 

Salon to miejsce, w którym ludzie się relaksują i przyjmują przyjaciół, obchodzą święta i robią kilkanaście innych rzeczy. Każda z tych sytuacji wymaga odpowiedniego oświetlenia. Ponadto salon ma określony kształt, wystrój wnętrza i inne cechy, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze opraw oświetleniowych.

Od czego zacząć i jak zaplanować oświetlenie salonu?

Aby uzyskać odpowiednie światło, potrzebny jest plan. Warto narysować szkic nie tylko w przypadku remontu, ale także w przypadku odnawiania istniejącego pomieszczenia.

Najpierw podczas wyboru oświetlenia należy o tym rozsądnie pomyśleć. Wyobraź sobie, jak wykorzystasz salon. Ważne jest, aby na tym etapie pomyśleć o szczegółach. Czy jest wystarczająco dużo światła, aby czytać w ulubionym fotelu i na kanapie? Czy lampy do salonu przy stoliku kawowym nie przyciągną wzroku gości? Czy w salonie jest wygodne oświetlenie do oglądania telewizji? Im dokładniej przemyślisz scenariusze użytkowania pomieszczenia, tym trafniej zaaranżujesz światło.

 

Zadbaj o odpowiednią konstrukcję. Jeśli salon będzie pełen wystroju, a światło ma tylko funkcjonalną rolę do odegrania, pomiń ten krok. Ale jeśli wnętrze jest proste, użyj oświetlenia, aby uczynić je bardziej interesującym.lampa do salonu

Duży centralny żyrandol

Ten rodzaj oświetlania nadaje się do klasycznych wnętrz. Zainstaluj centralny żyrandol, jeśli salon ma ponadprzeciętny sufit, a kształt jest zbliżony do kwadratu. Aby równomiernie oświetlić pomieszczenie wybierz żyrandol, który rozprowadza swoje promienie we wszystkich kierunkach.

Lampa sufitowa w centrum i światło dodatkowe

Główny żyrandol nie znajduje się w centrum pomieszczenia, ale jest zainstalowany przy jednej ze ścian. Resztę pomieszczenia oświetlają reflektory, lampy wiszące, lampy podłogowe, stołowe i inne modele. W wydłużonych salonach czasami instaluje się dwa identyczne żyrandole.

Taka aranżacja pozwala uciec od nudnego standardu i dobrze wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Taki układ przydaje się w pomieszczeniach o kształcie prostokąta, które często występują w pokojach z panelami. Czasami takie ułożenie jest konieczne, na przykład po to, aby lampy do salonu nie raziły w oczy osób siedzących w pobliżu. Brak jasnego światła w jednym z rogów może być zaletą, dzięki czemu łatwo zaaranżować strefę spokojnego relaksu.