Umeblowanie pokoju nastolatka – jak powinno wyglądać?

Urządzając pokój dla dziecka, zwracamy przede wszystkimi uwagę na swoje gusta. Urządzając pokój nastolatka, należy liczyć się przede wszystkim z jego zdaniem. Jak wybrać meble młodzieżowe, które będą kompromisem dla obu stron?

Biurko – najważniejszy mebel w pokoju nastolatka

W pokoju każdego nastolatka musi znaleźć się wygodne i funkcjonalne miejsce do nauki. Rodzice koniecznie muszą zadbać, by biurko było odpowiednich rozmiarów, a krzesło ergonomiczne.

Nastolatek funkcjonuje w świecie, który wypełniony jest urządzeniami elektronicznymi. Koniecznie trzeba o tym pamiętać kupując biurko. Na biurku musi znaleźć się miejsce na komputer lub laptopa oraz drukarkę. Warto również zadbać, by zapanować nad plątanina przewodów, która zawsze znajduje się za biurkiem.

Wybierając biurko trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na jego wielkość. Należy pamiętać, że nastolatek musi pomieścić się ze swoimi wszystkimi rzeczami.

Dobrym rozwiązaniem są biurka, która mają również szafki i szuflady. To właśnie tam nastolatek będzie pochował przybory szkolne oraz swoje rzeczy. Zbyt mała ilość szafek to niebezpieczeństwo, że na biurku będzie panował wieczny rozgardiasz.

Ergonomiczne krzesło – dlaczego jest takie ważne?

Praktyczne miejsce do nauki to nie tylko duże biurko. Krzesło lub fotel do biurka są również niezmiernie ważne. Młodzież w pozycji siedzącej spędza wiele godzin. Jest to pozycja, która jest wyjątkowo uciążliwa dla kręgosłupa. Dlatego zadbanie, by krzesło było wygodne jest tak bardzo ważne.

Krzesło powinno mieć profilowane oparcie. Warto zwrócić uwagę czy na odcinku lędźwiowym oparcie układa się wraz z naturalnymi krzywiznami kręgosłupa. Ważne są również podłokietniki, dzięki nim łatwiej utrzymać prawidłową postawę.

Wybierając krzesło na kołach ułatwimy dziecku poruszanie się po pokoju. Trzeba pamiętać, że na twardej podłodze sprawdzają się miękkie koła. Na miękkim dywanie lub wykładzinie lepsze będą twardsze koła.

Kolejnym elementem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę, jest materiał, którym wyłożony jest fotel. Skóra jest wyjątkowo elegancka, ale przykleja się do ciała. Warto skoncentrować się na materiałach, która przepuszczają powietrze. Dzięki czemu nawet w upalne dni fotel nie będzie nieprzyjemnie przepocony.

Warto również zwrócić uwagę, czy materiał z fotela można bez problemu zdjąć. Ułatwi to utrzymanie fotela w czystości.

Szafa czy komoda?

Zastanawiając się jak wybrać meble młodzieżowe spośród tak różnych ich modelów – https://witek.pl/meble/pomieszczenia/meble-mlodziezowe/ trzeba pamiętać, że w pokoju nastolatka musi znaleźć się odpowiednia ilość miejsca do przechowywania. Odzież, książki, przybory szkolne czy sportowe muszą mieć swoje miejsce.

Szafa jest niezbędna, by przechowywać odzież. Jej wielkość musi być dostosowana do potrzeb nastolatka. Czasami, gdy nie wszystkie rzeczy mieszczą się w szafie warto dokupić kilka komód, które są świetnym uzupełnieniem mebli do przechowywania.

Komody, dzięki temu że są niskie nie przytłaczają pomieszczenia. W szufladach można umieścić bieliznę, t-shirty czy bluzy dresowe. Nad komodami można umieścić półki, które będą dodatkową ozdobą.