Wczesne i obfite zbiory? – To możliwe dzięki tunelom ogrodniczym

Własne i przede wszystkim pochodzące z ekologicznej uprawy warzyw i owoce są nie tylko zdrowsze, ale również dużo smaczniejsze. Aby zapewnić sobie lepsze zbiory, warto zastosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest tunel ogrodowy.

Tunele ogrodnicze – jakie jest ich zastosowanie?

Te ogrodnicze akcesoria służą przede wszystkim do zapewnienia uprawianym warzywom i owocom odpowiednich warunków do wzrostu. W tunelu ogrodniczym, który składa się ze specjalnego stelażu oraz nałożonej na niego folii, panuje specjalny mikroklimat, który sprzyja znajdującym się w nim warzywom i owocom. Przede wszystkim jest w nim cieplej, a temperatura utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Dzięki temu młode sadzonki są chronione od niebezpiecznych dla nich wahań temperatur, co sprawia, że znacznie szybciej zaczynają owocować, a zbiory są także obfitsze.

Folia na tunel to także świetna ochrona przed innymi czynnikami. Zdecydowanie mniej groźne stają się przymrozki czy silne promienie słoneczne, a tunel ochroni także rośliny przed zwierzętami oraz szkodliwymi grzybami. Zabezpieczone w ten sposób sadzonki mogą być wysadzone do gruntu znacznie wcześniej bez obawy, że zaszkodzą im ostatnie przymrozki i ochłodzenia.

Jakie warzywa można uprawiać w tunelu ogrodowym?

Do uprawy w tunelach ogrodniczych nadaje się zdecydowana większość warzyw i owoców – sprawdź. Można posadzić w nich między innymi:

  • pomidory,
  • paprykę,
  • ogórki,
  • rzodkiewkę,
  • sałatę,
  • zioła,
  • arbuzy.

Są one bardzo łatwe w montażu, lekkie i w zależności od rodzaju materiałów, jakie zostały w nich zastosowane, np. stelaż metalowy, z tworzywa sztucznego czy z PCV mniej i bardziej odporne na uszkodzenia. Z powodzeniem można ich używać zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na polach czy działkach. Inwestycja w tunel lepszej jakości pozwoli na wykorzystanie go przez kolejne lata.