Wzory geometryczne — zastosowanie

Różne geometryczne nadruki i wzory są stosowane w różnych typach wnętrz. Styl klasyczny i retro charakteryzują paski, natomiast w nowoczesnych stylach wzornictwa odpowiednie są dowolne kształty i ich kombinacje. Bardzo często różne naklejki do wnętrz, ściany akcentowe, tekstylia z geometrycznymi wzorami projektanci stosują do dekoracji mieszkań w stylu high-tech, loft, eko, minimalistycznym, pop-art i skandynawskim. Oprócz dekoracji i ozdób ściennych, koła, paski i zygzaki są obecne w tekstyliach, meblach i lampach. W stylach etnicznych geometria jest wyrażona w typowych ornamentach, malowidłach, haftach i innych elementach.

Wyjątkowe właściwości geometrii — jak z nich korzystać?

Za pomocą odpowiednio wykorzystanych rysunków kół, zygzaków, pasków, kwadratów można dokonać wielu magicznych przekształceń, jednak jest to prawdziwa sztuka.

  • Jak już wspomniano, wzory geometryczne na ścianę można wykorzystać do optycznego powiększenia pomieszczeń, poszerzenia ścian lub podniesienia sufitu (zobacz na https://www.sfmeble.pl/inspiration/geometryczne-wzory-na-scianie-i-nie-tylko). Na przykład pionowe pasy i romby idealnie nadają się na tapetę w pokoju z niskim sufitem. Wąskie, podłużne pomieszczenie zostanie odmienione przez poprzeczne pasy na podłodze, krótkie ściany lub ukośny wzór na podłodze. Geometryczny wzór, który płynie od ściany do sufitu, sprawi, że ściany będą wydawały się wyższe, natomiast cętkowany wzór na podłodze odwróci uwagę od nieregularnego układu pomieszczenia.
  • Akcenty geometryczne są wykorzystywane przez projektantów do odświeżenia wnętrza, stworzenia nastroju, nadania mu dynamiki, odświeżenia i wypełnienia go nowymi kolorami.
    Nadruki kół, pasków, plastrów miodu i rombów pomogą nadać pomieszczeniu odpowiednią strefę, podkreślić jakiś ważny dla właściciela przedmiot, lub po prostu ozdobić ścianę lub jej fragment.

Zastosowanie nadruków w detalach wnętrza

Wzory geometryczne można stosować we wszystkich rodzajach kształtów i elementów (ale nie wszystkie naraz):

  • W tekstyliach;
  • W kształcie i tapicerce mebli;
  • W przedmiotach dekoracyjnych, lampach, lustrach;

Najprostszym sposobem na nadanie świeżego charakteru wnętrzu jest zmiana tekstyliów. Poduszki, zasłony, dywan na podłodze z geometrycznym nadrukiem odświeżą pokój i podniosą na duchu jego właścicieli. W projektowaniu ścian wzory geometryczne na ścianę można przedstawić w postaci oryginalnych tapet, obrazów (za pomocą zwykłej taśmy maskującej można tworzyć wspaniałe wzory), specjalnych naklejek, malowideł.