Z czego zrobić domek narzędziowy?

Domki ogrodowe na narzędzia ogrodowe można kupić gotowe lub wykonane własnoręcznie. Prawie wszystkie rodzaje są również sprzedawane jako prefabrykowane szopy, po prostu przynieść je i zmontować je zgodnie z instrukcjami. Drewno jest najbardziej zalecanym materiałem do samodzielnego budowania, ponieważ jest łatwiejsze w obróbce.

Jak zrobić szopę na narzędzia?

Pracę należy rozpocząć od projektu, który powinien obliczać nie tylko wielkość, ale także obiekty, które będą się w nim znajdować. Warto sprawdzić, co mówią przepisy prawne, aby budowa szopy na narzędzia była w pełni legalna. Gdy część teoretyczną mamy już za sobą, zdecydujmy o lokalizacji wiaty, tak aby była nie tylko wygodnym schowkiem, ale również ciekawym elementem aranżacji ogrodu.

Początek pracy przy budowie domku na narzędzia

Pierwszym etapem prac budowlanych jest przygotowanie podłoża pod wiatę, tj. wylanie płyty fundamentowej, np. warstwy żwiru, na której należy ułożyć folię, a następnie mieszankę betonową. Konstrukcję skrzyni stanowi zazwyczaj drewniany szkielet, który najlepiej wykonać z suchego i sezonowanego drewna (świerk, sosna). Domki narzędziowe posiadają elementy, które należy łączyć ze sobą, zachowując odpowiedni rozstaw słupków. Na tym etapie budowy warto również zaplanować otwory na okna i drzwi.domki ogrodowe

Kolejnym krokiem jest postawienie ścian domku narzędziowego. Mogą być one wykonane z płyt o grubości 12-22 mm, płyt OSB (kompozytowych lub drewnopodobnych) lub płyt ściennych. Elementami mogą być połączenia, które zapewniają wysoką szczelność konstrukcji ściany.

Ostatni etap budowy domku na narzędzia

Ostatnim etapem budowy szopy na narzędzia z drewna jest położenie dachu. Najczęściej spotykane są dachy symetryczne i asymetryczne lub wielospadowe. Po wybraniu rodzaju konstrukcji należy zastanowić się nad jej izolacją oraz rynnami odprowadzającymi wodę deszczową. Można zastosować pokrycie dachowe z dachówki drewnianej lub klasycznej dachówki ceramicznej.

Budowa takiego domku nie jest prosta, dlatego też niektórzy wolą zakupić gotową konstrukcję np. na focusgarden.pl.